14-Day Consideration Period
Delivered Fully Assembled
Pay Later, Thanks to Klarna
Stylish design bar stools with an elegant bronze finish and boucle fabric. Perfect for a modern interior with a warm look. Made of high-quality oak.
-14% 349,00 Original price was: 349,00. 299,00Current price is: 299,00.
Available on backorder
Pay later or in 3 installments
Exclusive Oak Bar Stools in Japandi & Scandinavian Style!
Transform your space with our beautiful oak bar stools, inspired by the harmonious blend of Japandi and Scandinavian style. A perfect balance between elegance and simplicity, these bar stools bring warmth and refinement to any interior. The beautiful minimalist design of the 'Calm' bar stools is able to transform any interior into an oasis of peace and calm. Made of oak wood. It skillfully combines soft colors in the fabric and finish with an ergonomic construction that provides comfortable seat and back support.
Why are our oak bar stools a must-have?
✨ Made from high-quality oak for durability and natural beauty
✨ Design inspired by the minimalist aesthetics of Japandi and the lightness of Scandinavian designs
✨ Equipped with footrest and armrest
✨ A timeless addition to any interior, from modern to classic
Bring the soothing atmosphere of Japandi and Scandinavian style into your home with our oak bar stools. Experience the perfect combination of functionality and design. Order your chair today and create a space that radiates peace and beauty.
Buy now, pay later is possible via Klarna. Bar stools are delivered assembled!
Product Features:
Color: Oiled brown wood color and light beige boucle fabric
Material: Oak wood and boucle fabric
Dimensions (WxDxH): 56x52x88 cm (The highest point of the backrest is 88 cm and the lowest point of the backrest is 78 cm)
Seat depth: 44 cm
Seat height: 63 cm
Style: Modern Design, Scandinavian and Japandi
| Width | 56 cm |
|---|---|
| Depth | 52 cm |
| Height | 88 cm |
| Zitbreedte | 50 cm |
| Zitdiepte | 44 cm |
| Seat height | 63 cm |
| Material | Bouclé fabric, Oak Wood |
| Kleur hout | Bronze |
| Kleur stof | light beige |
| Serie | Calm |
Filters